Aras Kargo Neden Çalışmıyor?
Aras Kargo şirketi programın web sitesini engellemiştir. Bu yüzden sorgular çalışmamaktadır. Bu konu ile alakalı benim yapabileceğim bir şey yok. Eğer bu durumdan memnun değilseniz lütfen şirketle iletişime geçin.
Bu program kargolarınızı takip etmek ve bildirimler göndermek için sunucular kullanmaktadır. Reklam geliri ve bir kerelik ödeme ile bu masrafı karşılamam mümkün değil. Sunucular gerçekten pahalı ve düzgün çalışmaları için her gün kontrol edilmesi gerekiyor. Siz de takdir edersiniz ki, 300 den fazla şirketin takip mantığının her gün düzgün çalışmasını sağlamak kolay bir iş değil.
PTT'nin gönderi takip sisteminde captcha yani doğrulama resmi vardır. Bu resim sunucu üzerinden kolayca çözülemediği için kargo detayları o siteyla aynı değildir. (Daha detaylı açıklama isterseniz email atabilirsiniz.) PTT, captcha olmayan herkese erişilebilir bir site kurmadığı müddetçe bu durum böyle kalacaktır. Eğer bu durumdan memnun değilseniz, lütfen PTT ile iletişime geçip kararlarını gözden geçirmelerini isteyin.
Ne yazık ki birden fazla kargo şirketi aynı tip kargo numarasına sahipler. Mesela MNG,Yurtiçi Kargo,FedEx,TNT, ve daha bir sürü şirket 12 haneli kargo numarası kullanıyor.Program verilen kargo numarasına göre şirketi sadece tahmin etmeye çalışır. Olabilecek bütün kargo şirketlerini alfabetik olarak sıralar ve en üsttekini seçer. Eğer kargo şirketi yanlış ise her zaman şirket kısmına tıklayıp listeden doğrusunu seçebilirsiniz. Programı kullandıkça, bu tahmin daha doğru olmaya başlayacaktır. Çünkü program önceden seçtiğiniz kargo şirketine öncelik verecektir.
Hesap oluşturmadan da programı kullanabilirsiniz. Eğer kargolarınızı bütün cihazlarınızla senkronize etmek istiyorsanız, hesap açmanız gerekecektir. Hesap ayrıca premium satın alan kullanıcıların portal sitesine erişmesine olanak sağlar. iCloud hesabı sadece cihazınızdan erişilebilir. Kayıtlı kullanıcılar kargolarını web üstünden de kontrol edebildikleri için iCloud harici bir giriş metoduna ihtiyaç vardır.
Portal sitesi (portal.findmyparcels.com) premium üyelere sunulan ücretsiz bir hizmettir. Bilgisayarınızdan veya internete erişimi olan herhangi bir cihazdan kargolarınıza erişebilir, kargo ekleyebilir, silebilir veya düzenleyebilirsiniz.
Bildirim alabilmek için, profesyonel sürümü satın almanız ve ayarlardan bildirimleri aktif hale getirmeniz gerekmektedir. Profesyonel sürüm olmasına rağmen bildirim almıyorsanız, programın ayarlar kısmına giderek bildirimleri kapatıp tekrar açın.
Kargolarınız sunucu ile periyodik olarak takip edildiğinden an be an kargo sitesi ile aynı bilgiyi gösteremeyebilir. Fakat en fazla bir saat içinde kargo şirketi ile aynı bilgileri göstermeye başlayacaktır.
Ne yazık ki çoğu kargo şirketi kargonuzun koordinat bilgilerini net olarak paylaşmamaktadır. Hatta bazen yer bilgisi olarak depo isimlerini vermektedirler. Bu yüzden harita yanlış yeri gösterebilmektedir.
Bazı kargo şirketleri captcha( doğrulama resmi ) kullanmaktadır. Eğer kargo şirketi herkese açık bir takip sistemi sunmazsa, bu şirketin kargolarını takip etmek mümkün olmamaktadır. Lütfen o şirketlere ulaşarak herkese açık bir takip sistemi oluşturmalarını isteyin. Eğer kargo şirketinin herkese açık bir sitesi var fakat program desteklemiyor ise, lütfen web sitesini ve örnek bir kargo numarasını email ile gönderin. En yakın zamanda eklemeye çalışacağız.